Offers/Requests Exhibition Announcement S / G Solo/Group Exhibitions
(..) Exhibitions + Favorites
Centre for Contemporary Art Ujazdowski Castle
G
Sep 2015 - Nov 2015
Warsaw
(2)
+0
Ptak, Anna (Curator)
+0
Khalil, Amanda Abi (Curator)
+0
N/A
Centre for Contemporary Art Ujazdowski Castle
, Poland
Warsaw ,
Poland
Mona Aghababee; Nazgol Ansarinia (1979); Caline Aoun (1983); Mehraneh Atashi (1980); Vartan Avakian; Naser Bakhshi; Charbel-joseph H. Boutros (1981); Ali Cherri (1976); Vikram Divecha; Negar Farajiani; Barbad Golshiri (1982); Mikołaj Grospierre; Mireille Kassar; Ali Kazim (1979); Komuna Warszawa; Mehreen Murtaza; Jurgen Ots (1978); Monira Al-Qadiri (1983); Wojciech Pustoła; Neda Razavipour; Iza Tarasewicz (1981); Lorde Selys;
Anna Ptak; Amanda Abi Khalil;
Biennale di Venezia - Iran
G
May 2015 - Nov 2015
Venezia
(5)
+0
Meneguzzo, Marco (Curator)
+0
Faiznia, Mazdak (Curator)
+0
N/A
Biennale di Venezia - Iran
, Italy
Venezia ,
Italy
Lida Abdul (1973); Bani Abidi (1971); Adel Abidin (1973); Amin Agheai; Ghodratollah Agheli; Shahriar Ahmadi (1979); Parastou Ahovan; Farhad Ahrarnia; Rashad Alakbarov; Nazgol Ansarinia (1979); Reza Aramesh; Alireza Astaneh; Sonia Balassanian (1942); Mahmoud Bakhshi; Moakhar Wafaa Bilal; Mehdi Farhadian (1980); Monir Shahroudy Farmanfarmaian (1924); Shadi Ghadirian (1974); Babak Golkar; Shilpa Gupta (1976); Ghasem Hajizadeh; Shamsia Hassani; Sahand Hesamiyan; Sitara Ibrahimova; Pouran Jinchi; Amar Kanwar (1964); Babak Kazemi; Riyas Komu (1971); Ahmad Morshedloo; Farhad Moshiri (1963); Mehrdad Mohebali; Huma Mulji (1970); Azad Nanakeli; Imran Qureshi (1972); Sara Rahbar (1976); Rashid Rana (1968); T.V. Santhosh (1968); Walid Siti; Mohsen Taasha Wahidi; Mitra Tabrizian (1954); Parviz Tanavoli (1937); Newsha Tavakolian (1981); Sadegh Tirafkan (1965 - 2013); Hema Upadhyay (1972); Saira Wasim; Parviz Tanavoli (1937);
Marco Meneguzzo; Mazdak Faiznia;
Whitechapel Gallery
G
Jan 2015 - Apr 2015
London
(416)
+0
Blazwick, Iwona (Curator)
+0
Petersens, Magnus af (Curator)
+0
Adventures of the Black Square - 'Abstract Art and Society 1915–2015'
Whitechapel Gallery
, United Kingdom
London ,
United Kingdom
Carl Andre (1935 - 2024); David Batchelor (1955); Dan Flavin (1933 - 1996); Piet Mondrian (1872 - 1944); Gabriel Orozco (1962); Hélio Oiticica (1937 - 1980); Aleksander Mikhailovich Rodchenko (1891 - 1956); Sophie Taeuber-Arp (1889 - 1943); Rosemarie Trockel (1952); Andrea Zittel (1965); Kazimir Severinovich Malevich (1879 - 1935); László Móhóly-Nagy (1895 - 1946); Lygia Clark (1920 - 1988); Sarah Morris (1967); Lyubow Sergeyevna Popova (1889 - 1924); Alexander Abaza (1934 - 2011); Anni Albers (1899 - 1994); Josef Albers (1888 - 1976); Francis Alÿs (1959); Nazgol Ansarinia (1979); Rasheed Araeen (1935); Douglas Ashford (1958); Chant Avedissian (1951); Dmitri Nikolaievitch Baltermants (1912 - 1990); Armando Andrade Tudela (1975); Lewis Baltz (1945 - 2014); Geraldo de Barros (1923 - 1998); Max Bill (1908 - 1994); Kamal Boullata (1942 - 2019); KP [Klaus Peter] Brehmer (1938 - 1997); Daniel Buren (1938); Andrea Büttner (1972); André Cadere (1934 - 1978); Ilya Grigorevich Chashnik [Tschaschnik] (1902 - 1929); Yakov Georgievich Chernikhov [Tschernichow] (1889 - 1951); Saloua Raouda Choucair (1916 - 2017); Horacio Coppola (1906 - 2012); Waldemar Cordeiro (1925 - 1973); Keith Coventry (1958); Ángela de la Cruz (1965); Théa Djordjadze (1971); Theo van Doesburg [Aldo Camini] [I.K. Bonset] [Christian Emil Marie Küpper] (1883 - 1931); Adrian Esparza (1970); Emmanuil Evzerikhin (1911 - 1984); Thomaz Farkas (1924 - 2011); Andrea Fraser (1965); Gaspar Gasparian (1899 - 1966); Isa Genzken (1948); Liam Gillick (1964); Zvi Goldstein (1947); Peter Halley (1953); Eva Hesse (1936 - 1970); Jenny Holzer (1950); Clay Ketter (1961); Gunilla Klingberg (1966); Ivan Vasilievich Kliunkov [Kliun] (1873 - 1943); Gustav Gustavowitsch Klutsis (1895 - 1938); Katarzyna Kobro (1898 - 1951); Běla Kolářová (1923 - 2010); Judith Lauand (1922); Fernand Léger (1881 - 1955); Klara Lidén (1979); El [Lazar Markovich] Lissitzky (1890 - 1941); Josiah McElheny (1966); Wei LIU (1972); Tomás Maldonado (1922); Werner Mantz (1901 - 1983); Dóra Maurer (1937); Cildo Meireles (1948); Nasreen Mohamedi (1937 - 1990); [Ni. Alekseev, El. Elagina, Ge. Kizevalter, Ig. Makarevich, An. Monastyrsky, Ni. Panikov, Se. Romash Collective Actions; Blinky [Peter Heisterkamp] Palermo (1943 - 1977); Karthik Pandian (1981); Lygia Pape (1927 - 2004); Anna Parkina (1979); Adam Pendleton (1980); Amalia Pica (1978); Dimitrij Aleksandrovich Prigov (1940 - 2007); R. H. Quaytman (1961); Tobias Rehberger (1966); Lis Rhodes (1942); Àngels Ribé (1943); Carl Peter Röhl (1890 - 1975); Willem de Rooij (1969); Francesco Lo Savio (1935 - 1963); Oskar Schlemmer (1888 - 1943); Iván Serpa (1923 - 1973); Arkady Samoylovich Shaikhet [Chaïkhet] (1898 - 1959); Hassan Sharif (1951 - 2016); Melanie Smith (1965); Antonina Fjodorowna Sofronova (1892 - 1966); Hannah Starkey (1971); Jeffrey Steele (1931); Władysław Maximilianowitsch Strzemiński (1893 - 1952); Nikolaj Michailowitsch Suetin (1897 - 1954); Vladimir Yevgrafovich Tatlin (1885 - 1953); Kostis Velonis (1968); Yao Zhao (1981); Heimo Zobernig (1958); Facundo de Zuviría (1954); Saba Innab (1980); Andrej Monastyrsky (1949); Nikolai Nikolajewitsch Punin (1888 - 1953); Sergei Ivanovich Vasin (1912 - 1979);
Iwona Blazwick; Magnus af Petersens;
Museum of Contemporary Art Detroit
G
Feb 2013 - Mar 2013
Detroit
(16)
+0
N/A
Museum of Contemporary Art Detroit
, United States
Detroit ,
United States
Zarouhie Abdalian (1982); Pablo Accinelli; Meriç Algün Ringborg (1983); [Jennifer Allora *1974, Guillermo Calzadilla *1971] Allora & Calzadilla (1995); Jonathas de Andrade (1982); Kathryn Andrews (1973); Nazgol Ansarinia (1979); Nicolás Bacal; Christopher Badger; Alessandro Balteo-Yazbeck; Yto Barrada (1971); Taysir Batniji (1966); Nina Beier (1975); Walead Beshty (1976); Cezary Bodzianowski (1968); Matthew Buckingham (1963); Johanna Calle (1965); Arabella Campbell; Juan Capistran; Mariana Castillo Deball (1975); Etienne Chambaud (1980); Marcelo Cidade; [Fulvia Carnevale, James Thornhill] Claire Fontaine (2004); Nicolás Consuegra; Abraham Cruzvillegas (1968); Alexandre da Cunha (1969); Maria Eichhorn (1962); [Michael Elmgreen *1961, Ingar Dragset *1969] Elmgreen & Dragset; Cevdet Erek (1974); Annika Eriksson (1956); Lara Favaretto (1973); Aurélien Froment (1976); Simon Fujiwara (1982); Meschac Gaba (1961); Dani Gal (1975); Ryan Gander (1976); Mario García Torres (1975); [João Maria Gusmão *1979 & Pedro Paiva *1977] Gusmão & Paiva; Alexander Gutke (1971); Jeppe Hein (1974); Emily Jacir (1970); Maryam Jafri (1972); Alicja Kwade (1979); Luisa Lambri (1969); Adriana Lara (1978); Tim Lee (1975); Mateo López (1978); Marie Lund (1976); Kris Martin (1972); Vincent Meessen (1971); Simon Dybbroe Møller (1976); Jonathan Monk (1969); Shahryar Nashat (1975); Roman Ondák (1966); Fernando Ortega (1971); Christodoulos Panayiotou (1978); Nicolás Paris (1977); Pratchaya Phinthong (1974); Amalia Pica (1978); Kirsten Pieroth (1970); Wilfredo Prieto (1978); Pablo Rasgado (1984); Nicolás Robbio (1975); Will Rogan (1975); Pamela Rosenkranz (1979); Fabrice Samyn (1981); Kim Schoenstadt (1973); Sean Snyder (1972); Mark Soo (1977); Matteo Tannatt (1979); Ron Terada (1969); Hank Willis Thomas (1976); Jan Timme (1971); Clarissa Tossin; Guido van der Werve (1977); Natasha Wheat; Akram Zaatari (1966);
CCA Wattis Institute for Contemporary Arts
G
Sep 2012 - Dec 2012
San Francisco
(12)
+0
Hoffmann, Jens (Curator)
+0
N/A
CCA Wattis Institute for Contemporary Arts
, United States
San Francisco ,
United States
Zarouhie Abdalian (1982); Pablo Accinelli; Meriç Algün Ringborg (1983); [Jennifer Allora *1974, Guillermo Calzadilla *1971] Allora & Calzadilla (1995); Jonathas de Andrade (1982); Kathryn Andrews (1973); Nazgol Ansarinia (1979); Nicolás Bacal; Christopher Badger; Alessandro Balteo-Yazbeck; Yto Barrada (1971); Taysir Batniji (1966); James Beckett (1977); Nina Beier (1975); Erick Beltrán (1974); Walead Beshty (1976); Cezary Bodzianowski (1968); Matthew Buckingham (1963); Johanna Calle (1965); Arabella Campbell; Juan Capistran; Mariana Castillo Deball (1975); Etienne Chambaud (1980); Marcelo Cidade; [Fulvia Carnevale, James Thornhill] Claire Fontaine (2004); Nicolás Consuegra; Abraham Cruzvillegas (1968); Alexandre da Cunha (1969); Maria Eichhorn (1962); [Michael Elmgreen *1961, Ingar Dragset *1969] Elmgreen & Dragset; Cevdet Erek (1974); Annika Eriksson (1956); Lara Favaretto (1973); Aurélien Froment (1976); Simon Fujiwara (1982); Meschac Gaba (1961); Dani Gal (1975); Ryan Gander (1976); Mario García Torres (1975); [João Maria Gusmão *1979 & Pedro Paiva *1977] Gusmão & Paiva; Alexander Gutke (1971); Jeppe Hein (1974); Emily Jacir (1970); Maryam Jafri (1972); Alicja Kwade (1979); Luisa Lambri (1969); Adriana Lara (1978); Tim Lee (1975); Mateo López (1978); Renata Lucas (1971); Marie Lund (1976); Kris Martin (1972); Vincent Meessen (1971); Simon Dybbroe Møller (1976); Jonathan Monk (1969); Shahryar Nashat (1975); Roman Ondák (1966); Fernando Ortega (1971); Christodoulos Panayiotou (1978); Nicolás Paris (1977); Pratchaya Phinthong (1974); Amalia Pica (1978); Kirsten Pieroth (1970); Wilfredo Prieto (1978); Pablo Rasgado (1984); Nicolás Robbio (1975); Will Rogan (1975); Pamela Rosenkranz (1979); Fabrice Samyn (1981); Kim Schoenstadt (1973); Tino Sehgal (1976); Sean Snyder (1972); Mark Soo (1977); Matteo Tannatt (1979); Ron Terada (1969); Hank Willis Thomas (1976); Jan Timme (1971); Clarissa Tossin; Guido van der Werve (1977); Natasha Wheat; Akram Zaatari (1966);
Jens Hoffmann;